Serçeşme Dergimiz, yeni bir yayın dönemine giriyor. Daha önceki dönemlere ait tecrübemiz, birikimimiz ile girdiğimiz bu dönemde dergimizde önemli değişiklikler yapmaya çalıştık.

Geleceğimizin mirasçısı çocuklarımız için yapacağımız çalışmalar olacağı gibi, genç arkadaşlarımız için de dikkat çekici sayfalar hazırlama gereği gördük. Üstelik bu sayfaların hazırlanmasında genç kardeşlerimizi görevlendirdik. Başarırlar mı? Ona ne şüphe ! Gençlerimizin enerjisine güveniyoruz. Toplum olarak içimizde genel olarak bulunan “olumsuz düşünme” temkinliliğimizi bir kenara bırakıp hep beraber elimizi taşın altına koyduktan sonra üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz. Aynen Muhlis Akarsu üstadımızın dediği gibi aslında;

Akarsu’yum yaram kanar derinden,
Bir olsaydık yer oynardı yerinden. 

Yeri yerinden oynatmak için yapılması gerekenlerin bilgisi Alevi-Bektaşi yolunun içindedir. Yolumuzun, erkânımızın bugünle sınırlı kalmaması yarına taşınması için gelecek kuşakların yolumuzu sevmesi, tarihi gerçekleri bilimsel bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan inancımızın temelindeki gelişmeci, dinamik yönün bize gösterdiği iz de bu gelişmeyi gerekli ve zorunlu kılmaktadır.
Peki bu değişim için aramızda “olmaz, başarılı olamazlar, yapamayacaklar” diyenler olacak mıdır? Elbette olacaktır. Dedik ya hani bizim toplum olarak olumsuz düşünme temkinliliğimiz vardır. Bunu benlik anlamında söylemiyoruz; ancak geride durup başaramazlar, bir şey yapamazlar diyenler için de Aziz Nesin’in şu satırları aklımıza gelmiyor değil;

Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum,
Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz 
De ki bütün işe yarayanlar 
İşe yaramaz sanılanlardan çıkar. 

Başaracağız, çünkü dem gayret demidir. Eğer kendi tarihimizi biliyorsak bu gayreti gösterecek gücü de yine dergâhımızda buluruz. En zor dönemlerde Yolumuzun Işığı birliği sağlamışsa yine öyle olacaktır. Bugün,böylesine kritik ve zorlu dönemde bir arada bulunmamız, birbirimizle gönül gönüle olmamız açısından dergimiz birlikteliğimizi sağlama görevine taliptir. Pir Dergâhı’nın bize bıraktığı miras gönül birlikteliğidir. Hem tarihi mirasımızın hakkını vermek hem gelecek kuşaklara olan görevimizi yerine getirmemiz için Yunus’un ifadesiyle “tanış olmamız” gerekmektedir. Sizleri Kara Donlu Can Baba misali elinizi sadece elinizi değil gönlünüzü vermeye bekliyoruz. 
Bizlere vereceğiniz destekle dergimiz daha güzel yerlere gelecektir. 
Aşk-ı Muhabbetle…

Kategoriler: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir